Kategorie
Uncategorized

Fakty i mity na temat domów prefabrykowanych

Wykorzystanie technologii prefabrykacji w polskim budownictwie mieszkaniowym nie jest tak rozpowszechnione jak w krajach skandynawskich lub Europie Zachodniej. Mimo, iż system prefabrykacji pozwala na skrócenie czasu realizacji inwestycji, redukcję kosztów, a przy tym, na zachowanie wysokiej jakości i trwałości obiektów, nadal możemy spotkać się z bardzo różnymi opiniami na jego temat.

Domy prefabrykowane są mało wytrzymałe

Tradycyjnie budowane domy, wznoszone na solidnych fundamentach, kojarzą się z niezwykłą trwałością przez co są najczęściej wybieraną technologią w budownictwie mieszkaniowym. Alternatywne metody budowy domów, a więc system szkieletowy stosowany w budownictwie prefabrykowanym uznawany jest za mało wytrzymały. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, iż zaawansowane technologie stosowane w produkcji prefabrykatów pozwalają na uzyskanie równie trwałych elementów konstrukcji. Na trwałość ma wpływ także zastosowanie wysokiej jakości materiałów oraz odpowiednia konserwacja gotowej konstrukcji budynku.

Domy prefabrykowane są nieestetyczne

Produkcja gotowych prefabrykatów w hali produkcyjnej nasuwa skojarzenia dotyczące prostego wyglądu poszczególnych elementów konstrukcji. Daje to wyobrażenie mało zróżnicowanych form budynku oraz jego mało wyszukanego wyglądu zewnętrznego. Tymczasem firmy specjalizujące się w produkcji prefabrykatów posiadają szeroki zakres ofert domów, o zróżnicowanym kształcie oraz wyglądzie. Mało tego, większość firm wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów i oferuje możliwość adaptacji projektów dostarczonych przez potencjalnych klientów. W ten sposób możemy uzyskać dowolny projekt domu modułowego, który niczym nie będzie odróżniał się od tradycyjnie wzniesionego domu murowanego. W obu wariantach finalny efekt może być olśniewający lub nie budzący zachwytu i nie są tu decydujące materiały i technika wybrana do realizacji projektu.

Domy prefabrykowane łatwo tracą ciepło

Domy modułowe posiadają cieńsze ściany niż tradycyjne domy murowane. Dzięki temu przy tym samym metrażu uzyskują większą powierzchnię użytkową. Niestety rodzi to również obawy o zachowanie odpowiednich parametrów termoizolacyjnych. W procesie produkcji prefabrykowane ściany oraz pozostałe elementy konstrukcji uzupełnione zostają w odpowiednią warstwę izolacyjną. Zaawansowana technologia pozwala także na prawie całkowitą eliminację wystąpienia w konstrukcji mostków cieplnych, a więc miejsc, którymi z budynku może uciekać ciepło.

Domy prefabrykowane są podatne na pożary

Konstrukcja domu prefabrykowanego wykonywana jest najczęściej z drewna. Mogłoby się wydawać, że materiał ten wpłynie na łatwopalność budowanego obiektu. Tymczasem domy prefabrykowane odznaczają się wysoką ognioodpornością. Drewno, z którego powstaje konstrukcja poddawane jest specjalnej obróbce. Uzyskuje ono niezwykle gładką powierzchnię, odporną na działanie ognia. Dodatkowo prefabrykaty wykonywane są z płyt gipsowo-kartonowych lub gipsowo-włóknowych oraz wypełniane wełną mineralną. Są to materiały wysoce odporne na działanie ognia. Istotnym jest także fakt, iż ewentualne zniszczenia spowodowane pożarem w przypadku domów prefabrykowanych są łatwe oraz tanie w eliminacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *