Kategorie
Uncategorized

Co wpływa na wartość mieszkań?

Każdy myślący o kupnie mieszkania, powinien szczególną uwagę zwrócić na kilka zasadniczych kwestii. To z ich powodu na pozór podobne mieszkania mogą znacznie różnić się ceną.

Przy obliczaniu wartości mieszkania, ważną rolę odgrywają czynniki “modowe”, czyli ostatnie trendy w dziedzinie nieruchomości, które trzeba brać pod uwagę jako różnicujące oferty między sobą.

Jakie więc są główne czynniki wpływające na wartość mieszkania?

  • Lokalizacja – atrakcyjne lokalizacje – bliskość usług, instytucji kulturalnych, terenów zielonych i odpowiednio rozwinięta komunikacja zawsze powodują, że ceny są odpowiednio wyższe. Znaczenie ma oczywiście również bliskość centrom miast.
  • Typ budynku – zwykle większe wartości osiągają mieszkania w budynkach stosunkowo nowych. Znaczenie ma również materiał, z którego wykonany jest budynek. Mieszkania w blokach budowanych z płyt są o wiele tańsze, bowiem kojarzą się ze starym typem budownictwa, niskim standardem wykonania oraz niską atrakcyjnością wizualną.
  • Standard budynku – bardzo często, w przypadku mieszkań z rynku pierwotnego, deweloperzy prześcigają się w wykorzystywaniu marketingowych trików, które czasami tylko pozornie podwyższają w oczach klientów prestiż mieszkań, maskując tym samym pewne niedoskonałości i niską jakość wykończenia. Dlatego warto odpowiednio przygotować się do spotkania i zadawać pytania pozwalające dowiedzieć tego, czego w pierwszej chwili nie widać.
  • Rozkład pomieszczeń w mieszkaniu – sposób rozplanowania mieszkania, liczba i umiejscowienie okien oraz drzwi, możliwości przebudowy – powinny być bardzo istotnymi kwestiami dla każdej osoby, która poszukuje mieszkania. Bywa tak, że jesteśmy wabieni bardzo atrakcyjną ceną mieszkania oraz hasłami w spotach dewelopera wychwalającymi walory inwestycji. Niedoświadczonego nabywcę może to łatwo przekonać do zakupu mieszkania, nie do końca tak atrakcyjnego i odpowiadającego jego oczekiwaniom,
  • Aranżacja wnętrza – wygląd mieszkania bardzo często przesądza o jego zakupie. Wielu sprzedawców posiłkuje się pewnymi trikami, które mają zachęcić nas do kupna, np. domowy i przytulny wystrój, odświeżone ściany, przyjemny zapach, czy nowe meble,
  • Stan prawny nieruchomości – największy popyt budzą nieruchomości posiadające akt własności. Bardzo ważnym w ocenie wartości mieszkania i zwiększającym ją jest brak obciążenia hipoteką, służebnością, prawem dożywotniego korzystani, czy jakiegokolwiek innego prawa, przysługującego osobom trzecim względem określonego mieszkania,
  • Wysokość czynszu oraz innych opłat eksploatacyjnych – koszt utrzymania mieszkania jest kolejnym, niezwykle ważnym kryterium wpływającym na wysokość ceny lokalu. Kupno mieszkania nie oznacza bowiem bezpłatnego korzystania z niego, bowiem w grę wchodzą jeszcze stałe koszty utrzymania, takie jak czynsz. Wyższe opłaty mogą wydawać się błahostka przy skali inwestycji przy zakupie. Długoterminowo ma to jednak znaczenie, dlatego warto również to wziąć pod uwagę porównując mieszkania, w które chcemy zainwestować.

Pamiętajmy, aby przed zakupem mieszkania, obejrzeć co najmniej kilka (zalecane jest nawet kilkanaście) innych lokali. Pozwoli to na porównanie kilku wariantów oraz wybranie tego najatrakcyjniejszego. Ocena nieruchomości to kwestia indywidualna i zależy od konkretnych czynników, które mogą zwiększyć lub zmniejszyć wartość lokalu w oczach nabywcy. Nie każdemu odpowiada to samo, nie każdy szuka również tych samych walorów. Zawsze na pierwszy miejscu stawiajmy swoje oczekiwania i przed zakupem upewnijmy się, że wszystko co chcemy wiedzieć jest jasne. Pewność powinna dotyczyć również przedstawionych warunków finansowych. Czy są dla nas odpowiednie i jesteśmy w stanie pokryć całość inwestycji oraz potrzeby przyszłych modernizacji przed wprowadzeniem, wynajmem lub sprzedażą? Jeżeli tak, nie pozostaje nam nic innego niż parafować dokumenty i cieszyć się z udanej inwestycji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *