Kategorie
Uncategorized

Żelazne zasady inwestowania w nieruchomości

Inwestowanie w nieruchomości to tylko z pozoru prosta sprawa. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że wystarczy zdobyć pieniądze i kupić nieruchomość. Poniekąd tak, jednak od tego, czy zarobimy na tej inwestycji zależy to, czy wybierzemy odpowiednią nieruchomość, w odpowiednim miejscu, czy jest ona w zasięgu naszych możliwości finansowych i będziemy w stanie ją wyremontować, przebudować – ogólnie rzecz biorąc, przygotować do np. wynajmu.

Aby rozjaśnić nieco temat osobom zainteresowanym inwestowaniem w nieruchomości i jednocześnie ułatwić działanie w tym kierunku, stworzono kilka głównych zasad inwestowania w nieruchomości, które musi znać każdy inwestor.

  1. Podstawową rzeczą, bez której inwestycja po prostu nie wyjdzie, jest plan. Inwestycja w nieruchomość wiąże się z dużym nakładem środków finansowych, należy więc zatroszczyć się o to, by ich nie stracić. Do tego potrzebujemy ustalenia celów działania, które wynikną z odpowiedzi na pytanie “Dlaczego i po co inwestujesz?”. Dzięki temu prostsze będzie określenie spodziewanych zysków i stwierdzenie poziomu opłacalności inwestycji,
  2. Nie inwestuj w tematy, o których nie masz pojęcia. Jeśli czegoś nie rozumiesz to, albo postaraj się zgłębiać temat do momentu zrozumienia, poproś zaufaną osobę – najlepiej specjalistę w danej dziedzinie, o poradę lub odpuść sobie, pomimo tego, że zyski wydają się być obiecujące,
  3. Dywersyfikuj! Inwestowanie wszystkich pieniędzy w jeden produkt może zakończyć się stratą całego majątku. Portfel inwestycyjny powinien być różnorodny by mieć gwarancję, że jeśli jeden produkt nie da na sobie zarobić, to zrobi to inny,
  4. Rynek inwestycyjny nieruchomości to skomplikowany temat. Nie zapominaj o tym i bądź ostrożny nawet, jeśli wszystko idzie dobrze. Niestety często bywa tak, że im lepiej potencjalna inwestycja wygląda, tym uważniej trzeba jej się przyglądać.
  5. Pamiętaj, że nie zawsze inwestowanie w to, co wszyscy jest dobrym pomysłem. Owszem, krótkoterminowo, może przynieść to duże zyski, jednak zazwyczaj bywa tak, że większość nie ma racji a modne produkty kończą swoje trendy bardzo dynamicznymi spadkami.
  6. Nie wierz ślepo w zapewnienia, że tym razem określony produkt wypali i z inwestorów zrobi milionerów. Tak dokładnie było w 2008 roku. Wszyscy mówili, że tym razem jest inaczej, że nie ma bańki, że ceny nieruchomości nie mogą iść w dół. Niestety to nieprawda. Rynki się zmieniają, ale wciąż poruszają się w trendach. Po każdej hossie przychodzi bessa. Rynek nie zawsze rośnie i nawet największe i najdłuższe trendy w końcu się załamują.
  7. Analizując produkty w jakie chcesz zainwestować, jako główną zasadę obierz sobie pytanie “Ile określony produkt naprawdę jest wart?”. Nie zastanawiaj się nad aktualną ceną, która może być zmanipulowana lub zawyżona. Myśl o wartości właściwej, a nie sugerowanej przez rynek, bo rynek się zmienia – trendy inwestycyjne również.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *