Kategorie
Uncategorized

Nowe trendy inwestycyjne na rynku nieruchomości

W związku z rosnącymi cenami nieruchomości i spadkiem ich dostępności inwestorzy rozglądają się za nowymi sposobami lokowania kapitału, które przyniosą im jeszcze większe zyski. Do najczęściej wybieranych w ostatnim czasie, należą inwestycje w tzw. alternatywne nieruchomości – według badań przeprowadzonych przez CBRE – aż 70 procent inwestorów na rynku nieruchomości, planuje dokonać tego typu inwestycji.

Inwestycje w alternatywne nieruchomości

W chwili obecnej, największą popularnością wśród nieruchomości alternatywnych, cieszą się mieszkania studenckie (około 40 procent) oraz mieszkania pod wynajem (około 30 procent).

Mieszkania studenckie uważane są za inwestycje z ogromnym potencjałem. Studiowanie jest obecnie “na topie”, a że uczelnie wyższe znajdują się w większych miastach, stąd duże zapotrzebowanie na mieszkania dla tychże studentów – które tak na marginesie staja się tym droższe, im w większym mieście się znajdują. Tego typu lokale są bardzo chodliwe – w szczególności w dużych miastach, a Ci którzy w nie zainwestowali, od dawna mogą z uśmiechem liczyć zyski. Mieszkania dla studentów to bez wątpienia trend na rynku nieruchomości który, póki co, będzie trwał. Po jego przeminięciu z pewnością lokale te nie będą miały większych problemów ze znalezieniem nowych mieszkańców, więc inwestycja w ten rodzaj nieruchomości jawi się jako bardzo atrakcyjna.

Obok mieszkań stricte dla studentów, trendem w inwestowaniu w nieruchomości są mieszkania pod wynajem. Ten fakt ściśle wiąże się z tematem mieszkań dla studentów, jednak nie ogranicza się wyłącznie do niego. Mieszkania pod wynajem to popularna metoda inwestowania, przynosząca ogromne zyski tym inwestorom, którzy wybrali odpowiednie mieszkania, w dobrych lokalizacjach. W przypadku trendu inwestycji w mieszkania na wynajem dokładnie widać duży wzrost w porównaniu do poprzedniej edycji badania CBRE, gdzie w 2017 roku tego typu inwestycje przyciągały zaledwie 18 proc. inwestorów (obecnie 26 procent).

Nieruchomości alternatywne uznano za obecnie największy trend w inwestowaniu na rynku nieruchomości. Dlaczego? Istnieją dwa główne powody:

  • po pierwsze – kwestia strukturalnych zmian popytu,
  • gwarancja ochrony przed spadkiem cen na rynku nieruchomości,

Szacuje się, że budynki mieszkalne (domy, lokale, apartamenty, mieszkania) są największym pod względem wartości stopy zwrotu rodzajem nieruchomości, który pozwala na inwestycje z niemalże pewnymi prognozami wysokich i stabilnych wzrostów. Mówi się, że to tylko kwestia czasu, kiedy w Polsce domy studenckie oraz mieszkania staną się alternatywą dla tzw. tradycyjnych aktywów. 

W co jeszcze warto zainwestować?

Rynek nieruchomości niesie inwestorom mnóstwo możliwości. To nie tylko standardowe rozwiązania, jak zakup mieszkania pod wynajem, ale też nieco inne, bardziej nietypowe i mniej znane sposoby inwestowania – uważane jednak aktualnie za trendy inwestycji w nieruchomości, jak inwestycje w zakup miejsca postojowego na lotniskowym parkingu i wynajmowanie go. Co oprócz tego?

Obecne trendy inwestowania w nieruchomości to również:

  • zakup mieszkania, remont, przygotowanie do sprzedaży, sprzedaż,
  • zakup lokali komercyjnych na wynajem,
  • zakup nieruchomości, następnie ich podział, przekształcenie funkcji oraz sprzedaż,
  • zakup nieruchomości, następnie ich podział, przekształcenie funkcji oraz wynajem,
  • zakup apartamentu na wynajem,
  • zakup ziemi rolnej, przekształcenie w działki budowlane, podział oraz sprzedaż,
  • zakup i wynajem powierzchni biurowej w modelu coworkingu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *