Kategorie
Uncategorized

Jak inwestować na rynku nieruchomości?

Rynek nieruchomości daje duże możliwości inwestycji kapitału. Nieruchomości są przede wszystkim bezpiecznym środkiem inwestycyjnym. Pozwalają na uzyskiwanie pasywnego dochodu, a przy tym są obarczone niskim ryzykiem utraty wartości.

Zakup nieruchomości pod wynajem

Najpopularniejszym sposobem inwestycji jest ulokowanie kapitału w nieruchomość pod wynajem. Decydując się na zakup nieruchomości ponosimy większe ryzyko niż w przypadku wpłacenia dostępnego kapitału na lokatę bankową. Otrzymujemy jednak znacznie wyższą szansę na szybki zwrot zainwestowanego kapitału, a nawet jego zwiększenie. Wynajem bądź dzierżawa posiadanej na własność nieruchomości daje możliwość uzyskiwania stałych przychodów z tytułu czynszu, co kumuluje stały zysk w perspektywie wielu lat. Nieruchomości to inwestycje, które posiadają niskie prawdopodobieństwo utraty wartości. Okres ich eksploatacji przy odpowiedniej konserwacji trwa dziesiątki lat. Dodatkowo możliwe jest zwiększenie ich wartości przez chociażby wykonanie remontu, który podniesie standard naszej nieruchomości.

Wynajem lokali komercyjnych

Inwestycja w lokale komercyjne, a więc biura i powierzchnie usługowo-handlowe, gwarantuje wysoką stopę zwrotu przy zachowaniu niskiego poziomu ryzyka. Roczna stopa zwrotu z inwestycji w lokale komercyjne wynosi średnio 10%, a w przypadku mieszkań jest to średnio 5%. Wynika to przede wszystkim z wyższych zysków czynszowych, które są korzystniejsze przy najmie powierzchni komercyjnych. O stawce czynszu decyduje przede wszystkim lokalizacja, która w tym przypadku w dużym stopniu warunkuje szybkość zwrotu z inwestycji. Dodatkowym atutem inwestycji w lokale komercyjne jest znacznie dłuższy czas wynajmu. Umowy w tym przypadku często podpisywane są na okres nawet 10 lat.

Inwestycje typu condo

Inwestycje typu condo związane są z zakupem obiektów wakacyjnych, przede wszystkim zlokalizowanych w nadmorskich miejscowościach. W ostatnich latach następuje znaczne zwiększenie ruchu turystycznego Polaków. Z tego względu inwestycje typu condo zyskują na popularności. Początkowo dają one możliwość uzyskania stopy zwrotu na poziomie blisko 9%. Dalsze zyski uzależnione są przede wszystkim od stopnia obłożenia danego obiektu.

House sliping

Stanowi on nowatorki sposób inwestycji. Polega na zakupie nieruchomości, najczęściej mieszkania lub domu, w gorszym stanie technicznym po niższej cenie, a następnie wyremontowaniu go i ponownej sprzedaży z zyskiem. Istotna w tego typu inwestycjach jest właściwa i dokładna kalkulacja kosztów.

Zabezpieczenie kredytu

Nieruchomości jako bezpieczne środki inwestycyjne, których wartość nie ulega większym zmianom stanowią dobre zabezpieczenie kredytu. Posiadając nieruchomość na własność zwiększamy swoje szanse na zaciągnięcie kredytu. Możemy wówczas zabezpieczyć go hipoteką na posiadanej nieruchomości. Dodatkowo możemy uzyskać korzystne warunki kredytowe. Natomiast uzyskany w ten sposób kapitał możemy w dowolny sposób zainwestować ponownie. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *