Kategorie
Uncategorized

Dlaczego warto postawić na dom w technologii prefabrykacji?

Coraz częściej na polskim rynku mieszkaniowym pojawiają się domy prefabrykowane. Technologia zastosowana przy ich budowie cieszy się rosnącą popularnością. Polega ona na łączeniu już gotowych elementów konstrukcji, a więc ścian, stropów czy też dachu, które zostały wykonane wcześniej w zakładzie produkcyjnym. W ten sposób duża część prac realizowanych dotychczas na placu budowy, zostaje przeniesiona na halę produkcyjną.

Gwarancja jakości

Wytworzenie poszczególnych elementów konstrukcji na hali produkcyjnej sprawia, że odznaczają się one najwyższą jakością oraz niezwykłą dokładnością i estetyką wykonania. Jest to możliwe dzięki zapewnieniu optymalnych warunków produkcji oraz wykorzystaniu najnowocześniejszego sprzętu, w jaki wyposażone są specjalistyczne zakłady produkcyjne. Ponadto proces produkcji podlega stałej kontroli. Każdy produkowany element posiada specjalną kartę, a także specyfikację, która dokładnie określa materiały z jakich ma zostać wykonany. Gotowe elementy przechodzą kontrolę jakości oraz weryfikację pod względem zgodności techniki wykonania z dokumentacją techniczną. Wyznacznikiem najwyższych standardów w zakresie jakości jest wykonanie prefabrykatów zgodnie z wymogami norm ISO o numerach: 14001:2004 oraz 9001:2008.

Szybkość budowy

Znaczne ograniczenie zakresu prac na terenie budowy pozwala na szybsze tempo realizacji inwestycji. Wpływa na to kilka czynników. Po pierwsze, możliwość określenia dokładnego czasu produkcji poszczególnych prefabrykatów pozwala na sporządzenie realnego harmonogramu budowy. Dzięki temu proces planowania staje się wysoce niezawodny. Trudno tutaj bowiem o opóźnienia spowodowane chociażby trudnymi warunkami atmosferycznymi podczas stawiania konstrukcji ścian w sposób tradycyjny, od podstaw. W technologii prefabrykacji ściany te produkowane są w hali produkcyjnej, gdzie pogoda za oknem nie ma żadnego wpływu na postęp prac. Co istotne, w zależności od poziomu zaawansowania technologii prefabrykacji, ściany domu mogą zostać wyposażone w okna oraz drzwi, a nawet rolety. Po drugie, zredukowanie prac wykonywanych na placu budowy, zdejmuje z inwestora dużą część obowiązków, a tym samym przyspiesza czas realizacji inwestycji. W przypadku budowy domu prefabrykowanego, nie ma konieczności kontrolowania przez inwestora postępu i jakości poszczególnych prac związanych z powstawaniem konstrukcji budynku. Daje to możliwość skupienia się chociażby na prawnej stronie inwestycji, a więc wszelkich niezbędnych dokumentach.

Realny koszt

Budowa domów w systemie prefabrykacji pozwala nie tylko na realne określenie czasu realizacji projektu, ale także na dokładne określenie kosztów budowy, które dodatkowo są znane z góry. Inwestor jeszcze przed rozpoczęciem prac poznaje cenę wykonania poszczególnych prefabrykatów oraz koszty dodatkowe związanie m.in. z późniejszym transportem czy też montażem. Odnosząc się do kosztów warto także zaznaczyć, że technologia prefabrykacji jest skutecznym systemem wykorzystywanym w budowie domów i pasywnych i energooszczędnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *