Kategorie
Uncategorized

Budowa domu w systemie prefabrykacji

Jedną z coraz popularniejszych technologii stosowanej w budownictwie mieszkaniowym stają się prefabrykaty. Są to gotowe elementy konstrukcji ścian, stropów oraz dachów, które produkowane są w specjalistycznych fabrykach, skąd transportowane są na miejsce budowy i tam łączone w całość. Czas budowy domu prefabrykowanego staje się w ten sposób znacznie krótszy, niż ma to miejsce w przypadku budownictwa tradycyjnego, nie umniejszając przy tym jego jakości i estetyki wykonania.

Projekt domu prefabrykowanego

Decydując się na budowę domu w technologii prefabrykacji, należy zacząć od sporządzenia projektu. Na rynku działa wiele firm posiadających w ofercie autorskie projekty domów. Obecny poziom zaawansowania technologii w tej branży pozwala także na adaptację projektów według pomysłów i wymogów klientów. Budowa domu z prefabrykatów nie ogranicza w żadnym stopniu form czy też kubatury projektowanych obiektów. W ten sposób istnieje możliwość realizacji dowolnego projektu według życzeń inwestorów, zarówno komercyjnych jak i prywatnych.

Etap wykonania elementów konstrukcji  

Budowa domu prefabrykowanego rozpoczyna się na hali produkcyjnej. To właśnie tam produkowane są poszczególne elementy wznoszonego później obiektu. Istnieją tutaj dwie metody wywarzania owych elementów. Jedną z nich jest system prefabrykacji otwartej, który polega na produkcji szkieletu ścian oraz ich pokryciu surowymi płytami, z pominięciem wypełnienia ich izolacją cieplną. W systemie tym wytwarzane są także płyty stropowe. Prefabrykacja zamknięta polega z kolei na produkcji ścian wyposażonych w izolację cieplną. Dodatkowo są one wykańczane płytami kartonowo-gipsowymi oraz posiadają zewnętrzną elewację. Mają one również wbudowane okna oraz drzwi. W systemie tym oprócz płyt stropowych wytwarzane są także konstrukcje dachów. Prefabrykacja zamknięta jest zatem zaawansowaną technologią, pozwalającą na produkcję elementów konstrukcji domu już w stanie surowym zamkniętym.

Wznoszenie domu prefabrykowanego

Gotowe elementy konstrukcji obiektu zostają przetransportowane na miejsce budowy, gdzie są montowane za pomocą ciężkiego sprzętu. Prace rozpoczynają się od wykonania fundamentów. Warto zadbać tutaj o ich wysoką jakość. W tym celu najlepiej skorzystać z oferty firmy, która zajmuje się także montażem konstrukcji. Kolejnymi etapami prac są: łączenie ścian parteru, stropów oraz konstrukcji dachu. Czas trwania tego etapu to kilkanaście dni, w zależności od stopnia skomplikowania projektu.

Prace wykończeniowe

Ostatnim etapem wznoszenia domu prefabrykowanego są prace wykończeniowe. W tym czasie montowane są instalacje elektryczne, cieplne oraz wodno-kanalizacyjne. Konstrukcja uzupełniona zostaje także w izolację cieplną oraz płyty gipsowo-kartonowe w miejscach, w których ich montaż nie był wcześniej możliwy. W zależności od stopnia zaawansowania sytemu produkcji, w jakim wykonana została konstrukcja domu, powstaje także elewacja lub zostaje tylko uzupełniona. Dodatkowo wnętrza zostają wykończone do stanu deweloperskiego. Zakres prac zamyka się tutaj w okresie kilku dni, po czym inwestycja zostaje oddana do użytku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *